آغازه خوش‌نویسی و رایانه
خوش‌نویسی و رایانه PDF چاپ پست الکترونیکی
با توجه به این‌که خط نستعلیق از مهم‌ترین خطوط خوش‌نویسی است، برنامه‌نویسان برای طراحی و نگارش نرم‌افزارهایی که بتواند به بهترین شکل این خط را در رایانه پیاده‌سازی نماید، تلاش زیادی نمودند. از میان این نرم‌افزارها می‌توان به کلک و چلیپا اشاره کرد.
 
چندی پیش شورای عالی اطلاع‌رسانی، اقدام به انتشار نویسه‌ی نستعلیق نمود. این نویسه (فونت) IRANnastaliq نام‌گذاری شده است. این نویسه یا قلم رایانه‌ای مانند سایر نویسه‌ها در ویندوز قابل نصب است. پس از نصب این نویسه می‌توان در نرم‌افزارهایی مانند Microsoft Word این قلم رایانه‌ای را مانند سایر قلم‌ها انتخاب نموده و از آن استفاده نمود.
 

برای بارگیری (download) این قلم رایانه‌ای می‌توانید از پیوند بارگیری آن در وب‌گاه «شورای عالی اطلاع‌رسانی» استفاده نمایید:

alt پیوند مستقیم بارگیری فونت ایران‌نستعلیق از پورتال شورای عالی اطلاع‌رسانی


 

بدیهی است کسانی‌که از هنر خوش‌نویسی بهره‌ای برده و یا به شکل حرفه‌ای با این هنر سر و کار دارند، می‌توانند از نرم‌افزارهایی که به شکل انعطاف‌پذیری امکان جابجایی و یا تغییر شکل حروف را می‌دهند استفاده نمایند. راه دیگری که به نظر می‌رسد، گرفتن تصویر از عبارت نوشته‌شده و انتقال آن به نرم‌افزارهای گرافیکی مانند Adobe Photoshop است. بعد از انتقال این تصاویر، هنرمند می‌تواند آزادانه تغییرات مورد نظر خود را در نحوه‌ی قرار گرفتن حروف انجام دهد.

آخرین به‌روزرسانی یک‌شنبه 15 دی 1387 12:16