آغازه خوش‌نویسی
خوش‌نویسی
PDF چاپ پست الکترونیکی
 
خوش‌نویسی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است. گاهی درک خوش‌نویسی به عنوان یک هنر مشکل است. به نظر می‌رسد برای درک و لذت‌بردن از تجربه‌ی بصری خوش‌نویسی باید بدانیم خوش‌نویس افزون بر نگارش یک متن، سعی داشته اثری هنری با ارزش‌های زیبایی‌شناختی خلق کند. از این رو خوش‌نویسی با نگارش ساده‌ی مطالب و حتا طراحی حروف و صفحه‌آرایی متفاوت است. هم‌چنین از آن‌جایی‌که این هنر جنبه‌هایی از سنت را در دل خود دارد باید آن را تا حدی از تایپوگرافی که مبتنی بر ارزش‌های گرافیکی مدرن و کارهای چاپی است متمایز کرد.
آخرین به‌روزرسانی شنبه 14 دی 1387 18:31
ادامه‌ی مطلب...
 
خوش‌نویسی اسلامی PDF چاپ پست الکترونیکی
 
خوش‌نویسی همواره برای مسلمانان اهمیتی خاص داشته‌است. زیرا در اصل آن را هنر تجسم کلام وحی می‌دانسته‌اند. آنان خط زیبا را نه فقط در استنساخ قرآن بلکه در اغلب هنرها به‌کار می‌بردند. خوش‌نویسی یا خطاطی در کلیه‌ی کشورهای اسلامی همواره به عنوان والاترین هنر مورد توجه بوده‌است. مردمان این سرزمین‌ها به‌ویژه ایرانیان در اوج قدرت و نهایت ظرافت در این هنر تجلی یافت و خوش‌نویسی به مانند محوری در میان سایر هنرهای بصری ایفای نقش کرده است. خوش‌نویسی از قرون اولیه‌ی اسلامی تا کنون در کلیه‌ی کشورهای اسلامی و مناطق تحت نفوذ مسلمانان با حساسیت و قدرت تمام در اوج امور هنری بوده است.
آخرین به‌روزرسانی شنبه 14 دی 1387 16:41
ادامه‌ی مطلب...
 
خوش‌نویسی ایرانی PDF چاپ پست الکترونیکی
 
درحالی‌که عمده‌ی تبدیل نگارش معمولی کلمات به خوش‌نویسی هنرمندانه به عهده‌ی ایرانیان بوده‌است، رفته ‌رفته ایرانیان سبک و شیوه‌هایی مختص به خود را در خوش‌نویسی ابداع کردند. هرچند این شیوه‌ها و قلم‌های ابداعی در سایر کشورهای اسلامی هم طرفدارانی دارد اما بیشتر مربوط به ایران و کشورهای تحت نفوذ آن هم‌چون کشورهای آسیای میانه، افغانستان، پاکستان و هند می‌باشد. در این منطقه نیز خوش‌نویسی همواره به عنوان والاترین شکل هنرهای بصری مورد توجه بوده و دارای لطافتی خاص است.
آخرین به‌روزرسانی شنبه 14 دی 1387 17:03
ادامه‌ی مطلب...
 
تحولات نوین خوش‌نویسی PDF چاپ پست الکترونیکی
 
همواره قابلیت‌های کارکردی عاملی مهم و درجه‌اول، ‌در انگیزه‌ و شکل‌گیری تحولات خوش‌نویسی بوده است. اگر چه زیبایی بصری نیز بدون شک مورد نظر خطاطان قرار گرفته اما به‌ویژه امروزه، صنعت چاپ و گرافیک تاثیر شگرفی بر روند توسعه و تحولات خوش‌نویسی داشته‌است.
آخرین به‌روزرسانی شنبه 14 دی 1387 18:25
ادامه‌ی مطلب...
 
ابزارهای خوش‌نویسی PDF چاپ پست الکترونیکی
وسایل و ابزار خوش‌نویسی در خلق یک اثر مطلوب بسیار مؤثرند. ابزار خوب مشوق هنرمند در ادامه‌ی کار و پیشرفت اوست.

ابزار مهم و اصلی خوش‌نویسی عبارتند از:

* قلم‌نی که نوع مرغوب آن از نی‌های دزفولی (برای قلم‌های ریر و متوسط) یا نی خیزران (برای درشت‌نویسی) تهیه می‌شود.

* کاغذ که امروزه کاغذهای گلاسه، به ویژه گلاسهٔ مات، برای نوشتن مناسب هستند.

* مرکب که باید مخصوص خوش‌نویسی باشد. بیش از همه مرکب مشکی و پس از آن قهوه‌ای کاربرد دارد.

افزون بر آن از وسایل خوش‌نویسی می‌توان به‌ابزار زیر اشاره کرد:

دوات، لیقه، قلم‌تراش، قط‌زن، سنگ‌تیزکن قلم‌تراش، قلم‌دان، زیرمشق، مِسطره، ابزار به‌هم زدن لیقه و مرکب، قاشق مخصوص آب‌ریختن در دوات.

از: ویکی‌پدیا؛ دانش‌نامه‌ی آزاد

آخرین به‌روزرسانی شنبه 14 دی 1387 18:28