آغازه مفاهیم اولیه
مفاهیم
رایانه PDF چاپ پست الکترونیکی

رایانه، یا کامپیوتر (به انگلیسی: Computer) ماشینی است که برای پردازش اطلاعات استفاده می‌شود.


رایانه

در زبان انگلیسی «کامپیوتر» به کسی می‌گفتند که محاسبات ریاضی را (بدون ابزارهای کمکی مکانیکی) انجام می‌داد. بر اساس «واژه‌نامه ریشه‌یابی Barnhart Concise» واژه کامپیوتر در سال ۱۶۴۶ به زبان انگلیسی وارد گردید که به معنی «شخصی که محاسبه می‌کند» بوده‌است و سپس از سال ۱۸۹۷ به ماشین‌های محاسبه مکانیکی گفته می‌شد. در هنگام جنگ جهانی دوم «کامپیوتر» به زنان نظامی انگلیسی و آمریکایی که کارشان محاسبه مسیرهای شلیک توپ‌های بزرگ جنگی توسط ابزار مشابهی بود، اشاره می‌کرد.

آخرین به‌روزرسانی سه‌شنبه 10 دی 1387 12:14
ادامه‌ی مطلب...
 
صفحه‌کلید PDF چاپ پست الکترونیکی
صفحه‌کلید یا کی‌بورد (به انگلیسی: Keyboard) یک واسط کاربر سخت‌افزاری، شامل کلیدهایی برای تایپ حروف و ارقام است.

صفحه‌کلید همانند موشواره، یک واسط کاربر سخت‌افزاری محسوب می‌شود که کاربر از طریق آن، با رایانه ارتباط برقرار می‌کند. صفحه‌کلید از تعداد زیادی کلید تشکیل شده است. صفحه‌کلید در مدل‌ها و اقسام گوناگون ساخته می‌شود. فیش آن معمولاً از نوع PS2 بوده و در مدل‌های اخیر بنفش رنگ است.

از: وکی‌پدیا؛ دانش‌نامه‌ی آزاد

آخرین به‌روزرسانی شنبه 07 دی 1387 09:28
 
صفحه‌کلید استاندارد ایران PDF چاپ پست الکترونیکی

نسخه‌ی نهایی استاندارد ملی ایران ISIRI 9147 که توسط متخصصین رایانه، از جمله کارشناسان شرکت فارسی‌وب شریف به نتیجه رسیده و توسط مؤسسه‌ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، تعیین و منتشر شده است؛ چیدمان حروف و علائم فارسی بر صفحه‌کلید رایانه را مشخص می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر، در بخش مستندات «صفحه‌کلید استاندارد ایران» و در بخش راه‌حل‌ها «تغییر چیدمان صفحه‌کلید» را مطالعه فرمایید.

 

آخرین به‌روزرسانی سه‌شنبه 10 دی 1387 12:18