آغازه مفاهیم اولیه
مفاهیم
فارسی PDF چاپ پست الکترونیکی

فارسی یا پارسی، (که پارسی دری و دری نیز نامیده می‌شود.) زبانی است که در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان به آن سخن می‌گویند (برخی زبان پارسی در تاجیکستان و ازبکستان را پارسی تاجیکی می‌نامند).

آخرین به‌روزرسانی دوشنبه 06 آبان 1387 11:33
ادامه‌ی مطلب...
 
جایگاه زبان فارسی PDF چاپ پست الکترونیکی

زبان فارسی با اینکه یکی از ارکان اصلی هویت ایرانی است و بعد از انقلاب مشروطه به عنوان زبان ملی ایران تبلیغ و شناخته شده است، ولی هویتی بسیار فراتر از فلات ایران دارد. با این حال اکثر ایرانیان از این هویت گسترده خبر ندارند.

آخرین به‌روزرسانی دوشنبه 06 آبان 1387 11:38
ادامه‌ی مطلب...
 
خط فارسی PDF چاپ پست الکترونیکی

خط فارسی، خط یا دبیره‌ای است که از آن برای نوشتن زبان فارسی استفاده می‌شود. اساس این خط با خط عربی یکی است. خط فارسی کنونی، فارسی‌شده‌ی خط عربی است که چهار حرف «پ»، «ژ»، «گ» و «چ» را افزون بر آن دارد.

آخرین به‌روزرسانی دوشنبه 06 آبان 1387 11:39
ادامه‌ی مطلب...
 
الفبای خط فارسی PDF چاپ پست الکترونیکی

اساس خط فارسی با خط عربی یکی است، اما خط فارسی دارای ویژگی‌هایی است که آن را از خطوط عربی و اردو متمایز می‌سازد. چهار حرف «پ، چ، ژ، گ» مختص الفبای فارسی هستند چرا که واج‌های متناظر آن‌ها در عربی استاندارد وجود ندارد. علاوه بر این شکل بعضی از نویسه‌های خط فارسی با نویسهٔ عربی متناظر آنها تفاوت می‌کند. مثلاً «ک» فارسی در حالت پایانی یا تنها با سرکش نوشته می‌شود در حالی که «ك» عربی در این دو حالت بدون سرکش است و یا حرف «ی» در عربی با دو نقطه در زیر آن «ي» همراه است. تفاوت‌های جزئی دیگری هم وجود دارد.

 
از: ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 

آخرین به‌روزرسانی دوشنبه 06 آبان 1387 11:31
 
نگارش خط فارسی PDF چاپ پست الکترونیکی

خط فارسی به شیوه‌های گوناگونی نگاشته می‌شود که برخی با سایر کشورهای اسلامی مشترک و برخی برخاسته از ذوق هنری خود ایرانیان است که از مشهورترین آنها می‌توان به خط تعلیق، خط نستعلیق و خط شکسته‌نستعلیق اشاره کرد. خط نستعلیق افزون بر ایران در سایر کشورها هم طرفدارانی دارد و به‌دلیل ظرافت و زیبایی به «عروس خطوط اسلامی» شهرت پیدا کرده‌است.

از: ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آخرین به‌روزرسانی دوشنبه 06 آبان 1387 11:31