آغازه مستندات صفحه‌کلید استاندارد ایران
صفحه‌کلید استاندارد ایران PDF چاپ پست الکترونیکی

نسخه‌ی نهایی استاندارد ملی ایران ISIRI 9147 که توسط متخصصین رایانه، از جمله کارشناسان شرکت فارسی‌وب شریف به نتیجه رسیده و توسط مؤسسه‌ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، تعیین و منتشر شده است؛ چیدمان حروف و علائم فارسی بر صفحه‌کلید رایانه را مشخص می‌کند.

در بخشی از گزارش این استاندارد آمده است:

«هدف از تدوین این استاندارد، مشخص‌کردن جایگاه حروف و علائم متداول در ایران، به خصوص نویسه‌های فارسی، بر روی صفحه‌کلید رایانه است، به طوری که جایی برای کلیه‌ی نویسه‌های غیرکنترلی استاندارد ملی ایران ۶۲۱۹ و بعضی از نویسه‌های کنترلی تعیین شود.

این استاندارد، در کلیه‌ی مواردی که نیاز به ورود اطلاعات از طریق صفحه‌کلید به رایانه باشد کاربرد دارد، به خصوص در مواردی که این اطلاعات بر اساس استاندارد یونی‌کد و استاندارد ملی ایران ۶۲۱۹ مبادله و/یا پردازش شوند. در مواردی که پردازش اطلاعات با استفاده از مجموعه‌نویسه‌ای غیر از یونی‌کد صورت می‌گیرد نیز استفاده از این استاندارد لازم است.»


در پیوست «ب» از گزارش فوق «تصویر کلی بخش الفباعددی صفحه‌کلید استاندارد در سه حالت عادی، با تبدیل و با دگرساز راست» تعیین شده است:

 صفحه‌کلید استاندارد - حالت عادی

صفحه‌کلید استاندارد فارسی - حالت با تبدیل

صفحه‌کلید استاندارد فارسی - حالت با دگرساز

 

در انتهای این مطلب، گزارش کامل نسخه‌ی نهایی این استاندارد (در قالب پی.دی.اف) که از وب‌گاه شرکت فارسی‌وب شریف دریافت شده است، قابل بارگیری است.

 

چیدمانِ صفحه‌کلید فارسی در سیستم عامل لینوکس، مطابق با استاندارد ملی ایران است، اما در سیستم عامل ویندوز این‌گونه نیست و برای مطابقت با استاندارد باید چیدمان اصلی تغییر کند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در بخش مستندات، «تغییر چیدمان صفحه‌کلید» را مطالعه فرمایید.

 

پیوست‌ها:
دریافت این پرونده (Isiri-9147.pdf)صفحه‌کلید استاندارد فارسی[چیدمان حروف و علائم فارسی بر صفحه‌کلید رایانه، مطابق استاندارد ملی ISIRI 9147 مؤسسه‌ی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران]928 کیلوبایت
آخرین به‌روزرسانی شنبه 07 دی 1387 13:43